Autónomo

Гайди

Módulos чи estimación directa: як аутономо обирає у 2026

В estimación directa IRPF платять з реального прибутку, у módulos за таблицею параметрів. За якого прибутку вигідний кожен режим, ліміти 2026 і проєкт на 2027 рік, розрахунок на прикладі, cuota RETA і як відмовитися до 31 грудня 2026 року.

Автор: , податкова асесорка для аутономо · colaboradora social de la Agencia Tributaria, членкиня ASEFIGET № 0989/1026MA · LinkedIn

Опубліковано 23 вересня 2026 р. · оновлено 28 жовтня 2026 р. · 9 хв

Módulos вигідніший, коли ваш реальний прибуток більший за той, що призначає таблиця módulos, а витрат мало. Estimación directa вигідніша, коли маржа тонка, витрат багато або рік слабкий. У módulos IRPF платять за фіксованими параметрами: метри, працівники, електрика. У directa податок рахують з прибутку: доходи мінус витрати. Обирати можуть не всі. У 2026 році módulos відкритий лише для видів діяльності з Orden HAC/1425/2025 і за доходу минулого року до 250 000 €. На 2027 рік цей ліміт може знизитися до 150 000 €. Змінити режим на 2027 рік можна до 31 грудня 2026 року.

Чим módulos відрізняється від estimación directa

В estimación directa IRPF у 2026 році рахують з реального прибутку: доходи мінус витрати на відрахування, разом із cuota RETA. У módulos реальні доходи не мають значення. Rendimiento рахують за таблицею Orden HAC/1425/2025: метри приміщення, кількість працівників, кіловати, автомобілі. З реальних витрат у módulos віднімають лише амортизацію (Anexo II цього наказу). Тому в добрий рік módulos зазвичай дешевший, а в поганий податок не зменшується.

Квартальні аванси теж різні. У módulos подають modelo 131: 2 % річного rendimiento без працівників, 3 % з одним, 4 % з більшою кількістю (ст. 110 RIRPF). У directa подають modelo 130 і платять 20 % прибутку, накопиченого з 1 січня. Строки однакові: з 1 по 20 квітня, липня і жовтня, а за четвертий квартал до 30 січня.

Módulos і estimación directa поруч (норми 2026 року: LIRPF, RIRPF, Orden HAC/1425/2025)
 Módulos (estimación objetiva)Estimación directa simplificada
База IRPFПараметри з таблиці: персонал, м², kWh, автоРеальний прибуток: доходи мінус витрати
Реальні витратиНе віднімаються, крім амортизаціїВіднімаються: оренда, комунальні, матеріали, амортизація
Cuota RETAНе віднімається (DGT V2465-23)Віднімається повністю
Витрата без рахункуНемає5 % прибутку, до 2 000 € на рік (ст. 30 RIRPF)
IVARégimen simplificado: квота за таблицеюRégimen general: modelo 303 за рахунками
Аванс IRPFmodelo 131, 2–4 % річного rendimientomodelo 130, 20 % накопиченого прибутку
ОблікЗберігати рахунки й дані módulos; libro de bienes de inversión, якщо є амортизація (ст. 68 RIRPF)Книги доходів, витрат і bienes de inversión
Збитковий рікПодаток той самийПодаток менший або нуль

Хто може працювати в módulos у 2026 році

У 2026 році módulos доступний лише видам діяльності зі ст. 1 Orden HAC/1425/2025: бари й ресторани, таксі та вантажні перевезення, перукарні й салони краси, частина роздрібної торгівлі й ремонту. Дохід минулого року за всіма видами діяльності має бути не вищим за 250 000 €, за рахунками підприємцям не вищим за 125 000 €. Закупівлі без основних засобів обмежені 250 000 €. Ці ліміти AEAT застосовує за нотою від 1 квітня 2026 року.

Майже жоден професіонал у módulos не потрапляє. Розробниця, дизайнер, консультант чи перекладачка з першого дня працюють на estimación directa. Проте в переліку є й несподівані рядки. Це, наприклад, курʼєри на власному транспорті (epígrafe 849.5) і мовні курси чи підготовка до іспитів (933.9). Свій epígrafe перевіряйте за самим наказом. Як його обрати, ми пояснили в гайді про IAE.

Ліміти мають застереження. У законі записано 150 000 € і 75 000 € (ст. 31 Ley del IRPF). Підвищені суми DT 32ª закріплює лише на 2016–2024 роки. Декрети, що продовжували їх на 2026 рік (RDL 16/2025 і RDL 2/2026), Конгрес не затвердив. AEAT однаково зберегла 250 000 € на 2026 рік своєю нотою від 1 квітня 2026 року.

Ліміт рахують за доходом минулого року. Якщо діяльність почалася минулого року, дохід перераховують на повний рік. До суми додають доходи чоловіка чи дружини, дітей і батьків, якщо в них та сама чи схожа діяльність (одна група IAE) і спільне керівництво (ст. 32 RIRPF, ст. 3 Orden).

Що зміниться у 2027 році

Проєкт Orden de módulos на 2027 рік (Ministerio de Hacienda, 22 жовтня 2026 року) зберігає таблиці 2026 року і reducción 5 %. Ліміту доходу проєкт не називає і відсилає до ст. 31 Ley del IRPF. Без нової норми з рангом закону це 150 000 € доходу, 75 000 € за рахунками підприємцям і 150 000 € закупівель. Рахуватимуть дохід 2026 року.

Станом на 28 жовтня 2026 року це проєкт, а не норма. Остаточний наказ публікують у BOE наприкінці року: наказ на 2026 рік вийшов 11 грудня 2025 року. Деталі є в нашій новині про проєкт.

Якщо ви в módulos, зробіть зараз чотири кроки:

  1. Складіть доходи 2026 року за всіма видами діяльності, разом із родичами за правилом вище.
  2. Окремо складіть рахунки, виставлені компаніям і аутономо.
  3. Вийшло понад 150 000 € або 75 000 €? Готуйтеся до estimación directa з 1 січня 2027 року.
  4. Якщо ліміти не заважають, порівняйте обидва режими на цифрах 2026 року до 31 грудня.

Виключення діє з наступного року і тримає в directa три роки (ст. 34 RIRPF). Повернутися раніше не можна.

Як рахують податок у módulos: приклад

У 2026 році rendimiento в módulos рахують за таблицею виду діяльності з Anexo II Orden HAC/1425/2025. Кожну одиницю множать на суму з таблиці: ви самі, працівник, м², 100 kWh. З підсумку віднімають мінорацію за персонал і амортизацію. Далі застосовують коефіцієнти і reducción 5 % (DA 1ª наказу). З результату платять modelo 131.

Майстриня манікюру з Малаги працює сама (вигаданий приклад). Epígrafe 972.2 «Salones e institutos de belleza», кабінет 20 м², 4 000 kWh електрики за рік. Рахуємо за Anexo II:

  • за неї саму: 14 896,21 €;
  • за площу: 20 × 88,18 € = 1 763,60 €;
  • за електрику: 40 × 55,43 € = 2 217,20 €;
  • разом, rendimiento neto previo: 18 877,01 €;
  • місто понад 5 000 мешканців, без працівників, одне приміщення: коефіцієнт 0,80, лишається 15 101,61 €;
  • мінус 5 %: 14 346,53 €, це rendimiento neto de módulos;
  • modelo 131: 2 %, тобто 286,93 € на квартал.

IVA вона теж платить за таблицею. Нарахований IVA салону за рік становить 4 083,75 €. У 1–3 кварталах вона вносить по 10 % цієї суми, 408,38 €. У 4-му кварталі з річної суми віднімають IVA її витрат і ще 1 % на витрати без документів. Але платіж не менший за 32 % нарахованого IVA.

Для салонів без коефіцієнта малого бізнесу є ще поріг 26 945,44 €. Наприклад, понад двоє працівників або кілька приміщень. Перевищення над порогом множать на 1,30. З коефіцієнтом малого бізнесу, як у нашої майстрині, перевищення не рахують.

За якого прибутку módulos вигідніший

В estimación directa simplificada 2026 року з прибутку віднімають 5 % на витрати без рахунку, максимум 2 000 € (ст. 30 RIRPF). У módulos діє така сама reducción 5 %. Тому за прибутку до 40 000 € режими рівні, коли прибуток у directa до цих 5 % дорівнює rendimiento в módulos до reducción. Якщо реальний прибуток вищий, módulos дешевший.

Для нашої майстрині точка рівноваги 15 101,61 €. Прибуток тут означає доходи мінус усі витрати, разом із cuota RETA. Заробила вона за рік 20 000 € чистими, тож módulos бере податок з меншої суми. Заробила 12 000 €, і в directa податок нижчий.

У directa є ще знижка для новачків. Reducción 20 % за початок діяльності діє в перший рік із прибутком і в наступний (ст. 32.3 Ley del IRPF). У módulos її немає: закон дає її лише в estimación directa. Для нового аутономо це часто вирішує вибір.

Згадаю ще одну річ, яку легко пропустити. Reducción 5 % у módulos затверджують щороку наново, на 2026 рік її дала DA 1ª наказу. Якщо її не продовжать, точка рівноваги зсунеться.

Скільки платити в RETA в módulos

З 2023 року cuota RETA залежить від доходу. У módulos доходом для RETA вважають rendimiento neto previo, тобто суму módulos до коефіцієнтів і до reducción 5 % (ст. 308.1.c LGSS). З неї віднімають 7 % загальних витрат. Тому база для RETA в módulos часто вища, ніж база для IRPF.

У майстрині з прикладу rendimiento neto previo 18 877,01 €. Після 7 % лишається 17 555,62 € на рік, або 1 462,97 € на місяць. За цією місячною сумою обирають tramo RETA. Коефіцієнт 0,80 на неї не впливає.

Як змінити tramo протягом року, ми пояснили в гайді про базу cotización.

Як перейти в estimación directa або повернутися в módulos

Відмова називається renuncia. Її подають у modelo 036 у грудні, і вона діє з наступного року (ст. 33 RIRPF). Другий шлях: подати вчасно перший 130 року, до 20 квітня. Новий аутономо відмовляється одразу в 036 під час alta. Renuncia діє щонайменше три роки, потім продовжується сама. Відмову на 2027 рік можна подати до 31 грудня 2026 року.

Повернутися в módulos можна через три роки. Для цього в грудні подають revocación у modelo 036.

Відмова від módulos в IRPF виводить і з régimen simplificado в IVA (ст. 122.Dos.4º Ley del IVA). Навпаки теж: відмова від simplificado означає відмову від módulos (ст. 36 RIRPF). Після переходу IVA рахують за рахунками у звичайному modelo 303.

Перед відмовою порахуйте обидва режими на цифрах поточного року, бо через один поганий рік можна піти в directa на три роки, а бізнес потім відновиться і módulos знову стане вигіднішим.

Питання, які нам ставлять

Чи можна бути в módulos за однією діяльністю і в directa за іншою?

Ні. Якщо хоч одна діяльність в estimación directa, у directa переходять усі (ст. 35 RIRPF). Виняток один: нова діяльність, розпочата протягом року, переводить решту лише з наступного року.

Чи треба в módulos зберігати рахунки й вести книги?

Так, хоча облік простіший. Видані й отримані рахунки зберігають за кварталами разом із даними módulos: метри, працівники, kWh (ст. 68.6 RIRPF). Якщо віднімаєте амортизацію, ведуть libro de bienes de inversión (ст. 68.7).

Чому клієнт утримує 1 % з мого рахунку?

Так діє ст. 95.6 RIRPF для частини módulos: вантажні перевезення (722), переїзди (757) і будівельні роботи. Компанія-клієнт утримує 1 % IRPF. Це утримання ви віднімаєте в modelo 131.

Чи треба в módulos подавати Renta?

Так. Rendimiento за módulos переносять у декларацію Renta, а аванси 131 і утримання зараховують. Що ще потрапляє в Renta, є в гайді про Renta аутономо.

Що робимо ми

Перевіряємо, чи входить ваша діяльність у módulos, і рахуємо обидва режими на ваших цифрах. Якщо módulos уже невигідний або дохід 2026 року вищий за новий ліміт, готуємо renuncia до 31 грудня. Якщо ви в directa, ведемо книги, modelo 130 і 303. Рішення переглядаємо щогрудня.

Не знаєте, у якому ви режимі і чи варто його змінювати? Розкажіть про діяльність, і ми порахуємо на ваших цифрах.

Джерела

  • Ley 35/2006 del IRPF: ст. 31 (estimación objetiva і ліміти 150 000 / 75 000 / 150 000 €), ст. 32.3 (reducción 20 % лише в estimación directa), DT 32ª (підвищені ліміти на 2016–2024 роки). Консолідований текст BOE прочитано 28.10.2026.
  • RD 439/2007 (RIRPF): ст. 32–36 (хто в módulos, renuncia, виключення на 3 роки, несумісність, звʼязок з IVA), ст. 68.6–68.7 (документи й книги), ст. 95.6 (утримання 1 %), ст. 110 (modelo 131). Прочитано 28.10.2026.
  • Orden HAC/1425/2025, de 9 de diciembre (BOE-A-2025-25272): ст. 1 (види діяльності), ст. 3 (ліміти), ст. 5 (строки renuncia), DA 1ª (reducción 5 % у 2026 році), Anexo II (таблиця 972.2). Прочитано 28.10.2026.
  • Ley 37/1992 del IVA, ст. 122.Dos.4º; LGSS, ст. 308.1.c (дохід для RETA в módulos, вирахування 7 %). Прочитано 28.10.2026.
  • Нота AEAT від 01.04.2026 про RDL 16/2025 і RDL 2/2026: ліміти 2016–2024 зберігаються на 2026 рік. Прочитано 28.10.2026.
  • DGT V2465-23 від 14.09.2023: cuota RETA в módulos не віднімається. Прочитано 28.10.2026.
  • Проєкт Orden de módulos на 2027 рік, Ministerio de Hacienda, 22.10.2026 (звірено 23.10.2026).
← Усі гайди